Fyll på i din kalender – nya aktiviteter under våren

Bronsreliefen finns placerad framför domkyrkan vid planteringen framför Mors minne. Foto Freddie Wendin

Det är dags att notera ytterligare aktiviteter som sker under februari – april, tänk på att anmäla dig då platserna är begränsade, en anmälan per aktivitet och detta gör du till  tommy@skaragille.se

18 februari Vi gästar Västergötlands museum
och får en överblick av hela deras utbud:
Ludvig Lhonneur lyfter fram de fynd som hittats i och omkring Skara.
Vi avslutar med kaffe. Visning och kaffe kostar:

27 februari Musik, soppa och andlig spis
Vi inleder med musik i Domkyrkan kl 12.00.
Daniel Jarl piano och Anders Börjesson orgel – Rhapsody in blue.
Därefter sopplunch i Mariasalem. Kostnad 50 kr betalas på plats.
Tillbaka i kyrkan berättar Johan Hjertén under rubriken ”Zettervall och hans Domkyrka” om ombyggnaden 1886 – 1894 och idéerna bakom.

25 mars Årsstämma på Stadshotellet. Detaljerad info kommer.

1 april ”En bok blir till”
Ingvor Ljung och Anders Björklund berättar om författarskap i Prubbasalen. Vi får blan annat höra om hur boken om Edna Cers blev verklighet. Skara Gille bjuder på kaffe och bulle.

22 april Freddie Wendin visar bilder i Prubbasalen:
Nu är det gamla och nya bilder från Valle som kommer att synas på duken. Skara Gille bjuder på kaffe och bulle.

Lördagsträffarna i Båtsmanshuset, dessa pågår varje lördag tom 31 mars från kl. 14-16, ingen anmälan krävs.